Zabiják, My děti ze stanice ZOO

sobota 16. března 2013

Víkend! Hurá!
Můj týden vypadá asi takhle: škola, škola, škola, práce, práce.. sobota neděle :D Během tohodle týdne jsem přečetla dvě knížky. A obě bych vám doporučila! Každá teda naprosto jiná, ale obě ve vás něco zanechaj! :)

Zabiják - Emile Zola
Známe ze školy. Příběh - Gervaisa má na krku dvě děti, její přítel Lantier ji opustí a ona se zvedne z úplného dna. V tu chvíli přichází nový nápadník Coupeau, který si ji vezme. Oba pracují, vydělávají si a spoří peníze. Coupeau ovšem kvůli zranění v práci (spadne ze střechy) zůstává doma a zvyká si na povalečský život. Začíná také pít. Gervaisa si půjčí peníze a zařídí si prádelnu. Nejdříve se jí daří, ale po nějakém čase přestane práci dělat s zapálení. Začíná upadat ona i její prádelna. Zabijákem je zde myšlen alkohol, který všecko zničí. Coupeau se upije, a Gervaisa ho za pár let následuje - umírá hlady jako nějaká špína. Jejich dcera Nana se stává prostitutkou - navazuje další Zolův román (ještě jsem nečetla, ale prý není tak dobrý).

Knížku jsem ze začátku četla se zaťatýma zubama, ale po několika stránkách jsem se do toho dostala a nemohla jsem se odtrhnout. Děj je z Paříže z doby velké revoluse - vynalezení parního stroje. Spousta lidí přicházela o místa kvůli strojím, nebo se jim platy snižovaly na minimum. Moc hezká knížka. Určitě se neztratí a vlastně zjistíte že problémy 19. století se v určité obnově stále udržují.


My děti ze stanice Zoo - Christiane E. (Kai Hermann + Horst Rieck)
Kdo by neznal tento název? Chtěla jsem si ji přečíst už dávno a jsem ráda že jsem počkala, protože si myslím že bych ji před pěti lety dost dobře nepochopila. Knížka je sepsána z magnetofonových záznamů, které Christiane vypráví své zážitky s drogami - hlavně Heroinem. Je neuvěřitelné, že s drogami začala okolo 11 let, kdy si ani nemohla uvědomovat co vlastně dělá. Celá je v takovém zvláštním melancholickém sledu, člověku který nikdy nic nebral prostě připadá neuvěřitelné, že si Christiane vytrpí celou detoxikaci a pak prostě jde a znovu si šlehne a ani o tom nepřemýšlí.
Nevím co dodat, prostě jestli budete mít příležitost, taky si přečtěte! Mě teda celkem mrazilo v zádech při určitých pasážích.

1 komentář:

  1. My děti ze stanice zoo jsem četla asi před rokem, výborná knížka, při které opravdu mrazí. Ta představa 11 letého dítěte..hrůza. Měl by si to ale každý přečíst.

    OdpovědětVymazat

Dĕkuji mockrát za návštĕvu a komentář :*

 
template design by Studio Mommy (© copyright 2015)